Alkol Bazlı El ve Cİlt Dezenfeksiyon Ürünleri

KULLANICI GRUBU: GENEL

KULLANMADAN ÖNCE ETİKETİ ve PROSPEKTÜSÜNÜ MUTLAKA OKUYUNUZ

LİMAX ALKOL BAZLI ANTİBAKTERİYEL EL TEMİZLEME ÜRÜNÜ

Formülasyon şekli (SIVI)

Aktif maddenin adı ve miktarı (%)
(Kimyasal adı; CAS ve EC Numarası):
%70 Ethanol
CAS No: 64-17-5, EC No: 200-578-6

Yardımcı maddeler:
Gliserin, Parfüm ve Deiyonize su ile %100’e tamamlanır.

 • ÇOCUKLARDAN, GIDA VE YEMLERDEN
  UZAK TUTUNUZ.
 • UYGULAMA VE HAZIRLIK AŞAMASINDA
  HİÇBİR ŞEY YEMEYİNİZ, İÇMEYİNİZ, SİGARA KULLANMAYINIZ.
 • İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI ÜZERİNE RİSKLERİ
  ÖNLEMEK İÇİN, KULLANIM TALİMATINA
  UYUNUZ.)

Resmin üzerine tıklayarak orijinal sertifikayı PDF formatında görüntüleyebilirsiniz.

Resmin üzerine tıklayarak orijinal raporu PDF formatında görüntüleyebilirsiniz.

Yüzey Dezenfeksiyon Ürünleri

El Dezenfektanı Kullanma Rehberi

Türkiye’de de görülen koronavirüsten korunmak için birçok kişi dezenfektan ve kolonyalara yöneldi. İlgi o kadar büyüdü ki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından neredeyse tüm eczanelerde, internet sitelerinde bu ürünler hızla tükendi. Peki, fahiş fiyatlara rağmen tercih edilen ürünlerin doğru kullanımı hakkında neler biliyoruz? El dezenfektanları ne işe yarıyor? Dezenfektanlar virüsleri tamamen öldürüyor mu? Evde dezenfektan hazırlanır mı?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu el dezenfektanları ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır.

Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ila 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür. Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar içeriğindeki alkol oranı ayarlanmış ve son kullanma tarihleri yazılmış dezenfektanlardır. Evlerde kullanılan kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üstü alkol içeren 70 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır. Ağzı açık kalmış kolonyaların alkol içeriği hızla buharlaşacağı için mikrop öldürme özelliği azalabilir. O nedenle büyük volümdeki dezenfektan ve ev kolonyalarının ağzının sıkı kapatılması koşuluyla 60 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.

Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. Bu nedenle parfümlü olmasının hiçbir faydası yoktur. Tercih nedeni değildir.

Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşabilme özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir.

Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da Koronavirüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir.

Telefon

+90 850 255 0 562

+90 212 706 0 562

Adres

Halide Edip Adıvar Mah. Sultan Sk. No:22/24A

Şişli / İstanbul

E-posta

info@limaxcar.com